Batérie do mobilu
V mobilných telefónoch sa najčastejšie stretávame s batériami s lítiovo – iónovými článkami. Každá batéria má od výroby dané množstvo nabíjacích cyklov. Po uplynutí tejto doby sa výrazne znižuje kapacita batérie a zariadenie sa vybíja rýchlejšie.
Pokiaľ chcete svojmu prístroju vdýchnuť nový život, nie je nič jednoduchšie ako batériu jednoducho vymeniť. U nás nájdete originálne batérie pre rôzne značky a modely smartfónov.
Pri výbere nového smartfónu je výdrž kľúčová. Prvým parametrom, ktorým sa zaoberáme, je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodiny). Musíme však prihliadať na výkon daného prístroja a veľkosť displeja. Pokiaľ budú mať dva telefóny 2 000 mAh kapacitu akumulátora a ich displej bude výrazne inak veľký, výdrž bude tiež rozdielna.
Ďalším dôležitým parametrom je elektrický prúd, ktorým sa daná batéria nabíja. Všeobecne sa dá povedať, že čím je elektrický prúd (udávaný v ampéroch A) vyšší, tým rýchlejšie sa akumulátor nabije. Treba k nemu ale používať tú správnu nabíjačku. Čo sa týka cestovných batérií, sú v poslednej dobe veľmi obľúbené. Vďaka svojej vysokej kapacite (často okolo 10 000 mAh) dokážu váš smartfón či tablet udržať pri živote niekoľkonásobne dlhšie. Prúd, ktorým nabíjačka nabíja sa prejaví predovšetkým v čase nabíjania. V dnešných výkonnejších smartfónoch sa stretneme s kapacitou až 4000 mAh. Bežné telefóny však disponujú kapacitami 2 500 mAh a vyššie.
Bežnou nabíjačkou prechádza prúd 1A, ktorý je schopný nabiť batériu s kapacitou 2500 mAh za 2,5 hodiny. V prípade nabíjačiek, ktoré disponujú možnosťou nabíjať prúdom 2A sa batéria nabije o poznanie rýchlejšie.
Na trhu však nájdeme aj špeciálne technológie, ktoré pomocou vyššieho prúdu a riadenia nabíjacieho procesu zvládnu nabiť váš smartfón oveľa rýchlejšie. Výrobcovia týchto rýchlonabíjačiek sú predovšetkým Samsung či Qualcomm.
Technológia je schopná spoznať presné množstvo energie, ktoré je do plného nabitia potrebné. S rýchlonabíjačkou je možné nabiť váš prístroj oveľa rýchlejšie ako v prípade obyčajnej 1A nabíjačky.
Najnovšia rýchlonabíjacia technológia zvládne nabiť váš smartfón s kapacitou batérie 2500 mAh za 30-40 minút, zatiaľ čo v prípade klasickej nabíjačky tento úkon trvá až 2,5 hodiny.
Typ batérie
Li-ion
Lítium-iónové články sú najpoužívanejším typom akumulátora v dnešných smartfónoch. Tieto články sa hojne využívajú predovšetkým z dôvodu ich veľkej kapacity, ktorá zaručí dlhú výdrž vášho smartfónu. Nie je dobré tieto akumulátory vybíjať do úplného vybitia. V prípade, že necháte svoj smartfón často vybiť až na nulu, akumulátor rýchlejšie stratí svoju kapacitu a životnosť batérie bude o poznanie nižšia. Li-Ion batéria postupom času stráca svoju kapacitu, a tak je v priebehu 2 až 3 rokov nutné akumulátor vymeniť. Je dôležité chrániť batérie pred priamym slnkom a extrémnymi teplotami, ako veľký chlad, tak veľké teplo batériu ničí.
Li-Pol
Lítium-polymérové články sú pokračovateľom technológie Li-Ion. Jednou z ich hlavných výhod je vysoká kapacita na malom rozmere. Je teda možné tieto články osadzovať aj do prístrojov s tenšou konštrukciou. Táto technológia umožňuje veľmi rýchle nabíjanie vďaka priepustnosti vyššieho prúdu. Hoci technológia Li-Pol ponúka celý rad výhod v porovnaní s Li-Ion, nie je tak rozšírená. To predovšetkým kvôli vysokým nákladom na výrobu.Hoci bez problémov zvláda fungovať pri teplotách od -10 do 50 °C, pri vyššej teplote hrozí nafúknutie batérie, ktoré môže skončiť dokonca výbuchom akumulátora. Preto je dôležité chrániť váš smartfón pred priamym slnkom.
Ni-Cd
Nikel-kadmiový akumulátor ponúkne pomerne veľkú životnosť a zároveň veľkú kapacitu v porovnaní s rozmermi. Po konci životnosti článku je nutné ho zrecyklovať z dôvodu jedovatosti obsiahnutého kadmia.
Ni-Mh
Nikel-metal hydridový akumulátor vychádza zo staršieho Ni-Cd článku. Tieto články poznáme ako klasické nabíjacie ceruzkové batérie. Oproti Ni-Cd článkom ponúkne zhruba 2,5 krát väčšiu kapacitu. Batérie sa vyznačujú dlhou životnosťou a nízkou obstarávacou cenou. Problémy s týmito batériami prichádzajú pri nižšej teplote. Keď klesne pod 5 °C, akumulátor sa javí ako úplne vybité, hoci po zahriatí opäť plne fungujú.