Batérie
Každé elektrické zariadenie má v sebe batériu rôzne kapacity. Pri výbere prístroja je teda nutné prihliadať aj na kapacitu batérie, čím väčšia kapacita, tým väčšia výdrž batérie.
Ponúkame tri rôzne kategórie batérií. Prvé z nich sú originálne batérie určené pre konkrétny model zariadenia. Ďalším veľmi vyhľadávaným typom sú powerbanky, ktoré vás dokážu zachrániť v núdzových situáciách. Poslednou kategóriou sú ceruzkové batérie.
Záložná/prenosná
Tieto záložné zdroje sa nazývajú powerbanky, ktoré disponujú väčšou kapacitou ako váš smartphone či tablet a dokážu ho nabiť aj viackrát, v závislosti na kapacite smartphonu a powerbanky. Pripája sa jednoducho pomocou USB kábla.
Pred zakúpením tohto typu záložného nabíjania je dôležité porovnať kapacitu batérie telefónu s kapacitou powerbanky. Vždy je dôležité, aby powerbanka mala väčšiu kapacitu, než má telefón alebo tablet.
Pokiaľ váš mobilný telefón nesie 3100 mAh akumulátor, powerbanka by teda mala mať aspoň 4000 mAh. Je dôležité si uvedomiť, že smartfón využíva na nabíjanie výstupné napätie 5V. Pri ňom sa energia prelieva v pomere 1:1. V prípade, že chcete nabíjať zariadenia, ktoré potrebujú vyššie napätie, je treba zaobstarať powerbanku, ktorá zvládne vyššie napätie. Na trhu existujú aj powerbanky, ktoré zvládnu napätie prepínať.
Pokiaľ máte telefón s veľkou kapacitou akumulátora, skontrolujte hodnotu prúdu, ktorú dokáže powerbanka elektrickú energiu prenášať. Pokiaľ chcete rýchle nabíjanie, rozhodne siahnite po nabíjačke, ktorá zvládne nabíjať prúdom 2A.
Batéria pre konkrétne zariadenie
Lítium-iónové články sú najpoužívanejším typom akumulátora v dnešných smartfónoch, tabletoch a šikovných hodinkách. Tieto články sa hojne využívajú predovšetkým z dôvodu veľkej kapacity, ktorá zaručí dlhú výdrž vášho smartfónu.
Nie je dobré tieto akumulátory vybíjať do nulovej kapacity. V prípade, že necháte svoj smartfón či tablet často vybiť až na nulu, akumulátor rýchlejšie stratí svoju kapacitu a životnosť batérie bude o poznanie nižšia.
Li-Ion batéria postupom času stráca svoju kapacitu, a tak je v priebehu 2 až 3 rokov nutné akumulátor vymeniť. Je dôležité chrániť batérie pred priamym slnkom a extrémnymi teplotami, ako veľký chlad, tak veľké teplo batériu ničí.
Hlavné výhody
- veľké kapacity
- nízka výrobná cena
Hlavné nevýhody
- strata kapacity
- náchylné na zmenu teploty
Tužkové batérie
Vo väčšine drobnej elektroniky vo vašej domácnosti sú potom ceruzkové batérie, ktoré môžu byť klasické alkalické alebo nabíjacie. Oboje potom môžete zaobstarať v dvoch veľkostiach, klasické ceruzkové AA batérie a mikrotužkové AAA batérie.
Alkalické batérie
Tieto batérie sa po úplnom vybití vyhadzujú zo špeciálnych zberných boxov. Nemožno ich teda nabíjať. Spravidla mávajú menšiu kvalitu ako nabíjacie batérie, sú ale o poznanie lacnejšie.
Nabíjacia batéria
Tento typ tyžkových batérií disponuje obnoviteľnou kapacitou. Nabíja sa pomocou špeciálnej nabíjačky. Sú kvaltnejšie ako obyčajné aklalické batérie, bohužiaľ si za ne ale priplatíte.