Tvrdené sklá
Svoj telefón by sme mali proti prípadnému poškodeniu chrániť temperovaným sklom, ktoré znižuje riziko poškodenia displeja vášho smartfónu.
Hrúbka skiel sa pohybuje od 0,25 mm do 0,35 mm. Pokiaľ je pre vás hmotnosť telefónu dôležitým parametrom, siahnite po čo najtenšom variante.
Temperované sklo má zvýšenú tvrdosť, ktorá zabraňuje rozbitiu. Pokiaľ k nemu predsa dôjde, sklo ochráni displej pod ním. Disponujú vysokou citlivosťou, zaznamenajú bez problému najmenší dotyk. Nevýhodou je snáď iba väčšia hrúbka ako pri plastovej fólii. Tieto sklá môžu byť aj oleofóbne, odpudzujú látky olejového charakteru a mastnotu.
Niektoré tvrdené sklá mávajú tvrdosť až 9H, jedná sa teda o druhý najtvrdší materiál hneď po diamante. Takto tvrdé sklo je vysoko odolné proti poškriabaniu a nárazu. Investícia do tvrdeného skla je výhodnejšia ako prípadná oprava rozbitého displeja.
Hlavné výhody
- vysoký stupeň ochrany
- niektoré sklá ponúknu oleofóbnu úpravu
Hlavné nevýhody
- väčšia hrúbka prístroja pri osadení skla
Druh skla
3D sklo
Ide o druh tvrdeného skla, ktoré má zaoblené rohy tak, aby sa dalo nalepiť na moderné bezrámčekové smartfóny. U týchto telefónov siaha často displej až na zaoblené rohy, tieto telefóny potom vyžadujú špeciálnu ochranu. 3D sklo nemožno nalepiť na klasický telefón s rovným displejom a ostrými hranami. Pre takýto typ telefónu odporúčame použiť skôr 2D sklo alebo fóliu.
2D sklo
Tento typ skla pripomína svojim tvarom klasickú fóliu. Je úplne rovné a po nalepení na displej teda zakrýva len tú časť displeja, ktorá je tiež rovná. Pri novších bezrámčekových telefónoch siaha často displej cez hrany. Túto oblasť nedokáže 2D sklo ochrániť. Ak chcete chrániť celý displej telefónu vrátane zaoblených rohov, vyberte si tvrdené sklo z kategórie 3D skiel, ktoré sú zahnuté tak, aby presne kopírovali tvar displeja telefónu. Dajte však pozor pri výbere, každé 3D sklo je určené na iný typ telefónu. Uistite sa, že je sklo kompatibilné s vašim modelom telefónu.